Stavrula Evangjellu

1368 POSTS 0 COMMENTS
Perspektivat pozitive të ekonomisë greke u njohën gjatë takimit që kishte kryeministri Aleksis Tsipras me presidentin e Bankës Qendrore Evropiane, Mario Draghi dhe anëtarin e Bordit Ekzekutiv të BQE-së Benoit Coeuré, në kuadrin e Samitit të Lartë të Bashkimit...

Moti

Vransirat, shirat dhe ulja graduale e temperaturës janë karakteristikat e motit për sot dhe më konkretisht sipas Shërbimit Kombëtar Meteorologjik, e Premte - 19 Tetor 2018 - parashikohen vransira me shira lokale në rajonet lindore. Dukshmëria do të...
Në Bruksel ndodhet kryeministri Aleksis Tsipras, për të marrë pjesë në punimet e Këshillit Evropian dhe Samitit të Lartë Euro-Aziatik (ASEM), që do të zhvillohen në kryeqytetin belg. Brexit, siguria e brendshme, reformat në Eurozonë dhe çështja e plan-buxhetit shtetëror...
Níkos Kotziás i paraqiti dje kryeministrit Aleksi Tsipra dorëheqjen e tij si ministër i Jashtëm i qeverisë. Arsyeja e dorëheqjes duket se ka lidhje me «polemikën» brenda koalicionit qeveritar që ai kishte me ministrin e Mbrojtjes Páno Kamméno dhe...

Moti

Java vazhdon me mot të ngrohtë dhe më konkretisht sipas Shërbimit Kombëtar Meteorologjik, e Enjte sot - 18 Tetor 2018 - parashikohet në përgjithësi mot i mirë. Shira të pakta do të ketë në rajonet lindore dhe dukshmëria do...
Shtatëdhjetë e katër vjet kaluan nga ajo ditë e lavdishme, kur këmbanat filluan të bien me gëzim, duke përcjellë mesazhin e çlirimit të Athinës. Për të katërtin vit radhazi, evenimentet «12 Tetor - 1944 - Athina e çliruar» mbushin...
Festivali i 8-të Ndërkombëtar i Filmit të njëkohshëm me metrazh të shkurtër m hap portat e tij dhe do të zhvillohet njëkohësisht në njëmbëdhjetë qytete në Greqi dhe jashtë vendit më 13 dhe 14 Tetor. Këtë vit, festivali duke përforcuar...

Moti

«Menuja» e motit për sot përmban shira lokale dhe erë të fortë, por më konkretisht sipas Shërbimit Kombëtar Meteorologjik, e Premte - 12 Tetor 2018 - parashikohen shira lokale në rajonet lindore e veriore, ndërsa në rajonet e tjera...
Forumi vjetor evropian «European Lab» do të zhvillohet për herë të parë në Greqi më 12 dhe 13 Tetor në Qendrën Kulturore Evropiane të Delphit. «European Lab» është një platformë profesionale përkushtuar në kulturën e të ardhmes dhe rolin e...
Presidenti i Republikës Federale të Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier ndodhet në Greqi për një vizitë zyrtare dy-ditore i ftuar nga homologu i tij grek, Prokópis Pavlópoulos. Sot në mëngjes presidenti gjerman vendosi një kurorë në Monumentin e ushtarit të panjohur dhe...

latest news