Shqip

Lydía Koniórdu: Restaurimi i Partenonit është një mesazh i angazhimit të Evropës për demokracinë

Në një deklaratë të saj, ministrja greke e Kulturës, Lydía Koniórdu tha se restaurimi i Partenonit, që është themeli i vlerave perëndimore, mund të...

Qeveria synon të arrijë ditët e ardhshme një marrëveshje në nivelin teknik

Në frontin e negociatave, interesimi përqëndrohet në mbledhjen e Eurogroupit, në datën 20 Mars dhe qeveria shpreson për një marrëveshje në nivelin teknik (staff...

Vizita e parë zyrtare e ministrit të Jashtëm grek në Uashington pas zgjedhjeve amerikane

Në rolin e Greqisë për çështjet e stabilitetit dhe të sigurisë, por edhe në lëvizjet gjeostrategjike që bëhen në Evropën Juglindore dhe Mesdheun Lindor...

Moti

Sipas Shërbimit Kombëtar Meteorologjik, sot e Martë, 14 Mars, priten shira lokale në rajonet lindore, reshje të dobta të dëborës në zonat veriore malore...

Knosós, Faistós dhe ishulli i Spinalongës, kandidatë për në listën e monumenteve të UNESCO-s

Çështja e integrimit të qytetërimit Minoian dhe të ishullit të Spinalongës në listën e monumenteve të trashëgimisë botërore kulturore të UNESCO-s është paraqitur në...

Akuza për dispozita falëse në favor të kompanive farmaceutike

Konfrontim midis qeverisë dhe Demokracisë së Re ka shkaktuar publikimi i gazetës «Documento», në të cilin thuhet se kompania Novartis dhe kompani të tjera...

Në vitin 2017 mbi 7 miliard euro në ekonominë reale

Mbi 7 miliard euro do të shpërndahen në ekonominë reale për vitin 2017, si nga fondet e BE-së dhe nga pjesa kombëtare e Programit...

Aleksis Cipras: Më mirë një «Evropë e multi-opsioneve» dhe jo një «Europë e multi-shpejtësive»

Është më mirë të flasim për një «Evropë e multi-opsioneve» dhe jo për një «Europë e multi-shpejtësive», thekson kryeministri, Aleksi Cipra në një artikull...

Moti

Sipas Shërbimit Kombëtar Meteorologjik, sot e Hënë, 13 Mars, do të vazhdohet moti i keq dhe fenomenet e tij do të kufizohen në rajonet...

Refugjatët gatuajnë për të gjithë në portin e Selanikut

Sot pasdite refugjatët gatuajnë për të gjithë përpara Muzeut të Kinematografisë në portin e Selanikut. Aktiviteti me titullin «Food uniting People - With Refugees» organizohet...

LAJMET MË TË FUNDIT