Athina

Athina: Kushtet tona janë të qarta për emrin e vendit fqinj

Qeveria greke tre ditë para takimit të kryeministrave të Greqisë dhe Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë, Aleksis Tsipras dhe Zoran Zaev në Sofje, për...

Athina është destinacioni më i preferuar turistik në Evropën Juglindore

Kryetari i Bashkisë së Athinës Giórgos Kamínis, gjatë fjalimit të tij në kuadrin e një eventi që organizoi Shoqata «Diázoma» për anëtarët e saj,...

Dita Botërore e Librit – Athina: Kryeqytet Botëror i Librit për vitin 2018

23 Prilli është shpallur si Dita Botërore e Librit më 15 Nëntor të vitit 1995, me një rezolutë të UNESCO-s, pasi u morën në...

Athina – Kryeqytet Botëror i Librit për vitin 2018

Kryeqytet Botëror i Librit për vitin 2018 do të jetë Athina prej datës 23 Prill. Për një vit do të jetë në qendër të...

Athina anulloi lejen e një anije gjermane për kërkime në Egje

Qeveria greke në datën 3 Janar anulloi lejen që i kishte dhënë anijes kërkimore gjermane «Meteor» për kërkime shkencore në Egje. Problemet me lundrimin e...

Athina pretendon një zgjidhje të qartë për borxhin

Kryeministri, Aleksis Cipras në takimin që kishte të Hënën me homologun e tij të Estonisë Jüri Ratas, vuri në dukje se Athina pretendon...

Athina shpreh rezerva ndaj Espen Barh Eiden

Ministri i Jashtëm, Níkos Koxiás në një letër drejtuar Sekretarit të OKB-së, Antonio Guterres ka shprehur rezervat e tij për personin Espen Barh Eiden,...

Athina mbështet stabilitetin dhe demokracinë në Turqi

Vëzhguesit e Këshillit të Evropës duke ushtruar kritikë në lidhje me kuadrin ligjor të papërshtatshëm dhe ndryshimet në momentin e fundit gjatë numërimit të...

Athina synon një marrëveshje politike në mbledhjen e sotme të Eurogrupit

Me shpresën për një zgjidhje politike në tre akset kryesore, reformat, tepricat primare dhe masat afatmesme për borxhin, shkon pala greke në mbledhjen e...

Athina ndër destinacionet më të preferuara të Evropës

Destinacioni i katërt më i preferuar në Evropë u shpall për të tretin vit radhazi, Athina nga votat elektronike të rreth tre milionë vizitorëve...