Stavrula Evangjellu

2138 POSTS 0 COMMENTS
Grupi parlamentar i Demokracisë së Re (158) votoi kundër mocionit të mosbesimit që paraqititi SYRIZA-Aleanca Progresive për ministrin e Financave Christos Staikouras. Për mocionin votuan 133 deputetë të SYRIZA-Aleanca Progresive, deputetët e Lëvizjes për Ndryshim (KINAL), të Partisë Komuniste Greke...
Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias u takua në orën 12:00 me ministrin e Jashtëm të Rusisë, Sergey Lavrov. Gjatë takimit të tyre diskutimet përqendrohen në çështje me interes dypalësh, kryesisht për bashkëpunimin në sektorin ekonomik dhe energjitik si...
Vazhdon shpërthimi agresiv i koronavirusit në Greqi, i cili shoqërohet me një rritje të madhe të rasteve të infektuar me covid-19, një fakt që çoi qeverinë dhe Komitetin e Ekspertëve të shpallin një lockdown lokal në Kastoria dhe rritjen...
Me një anti-NAVTEX përgjigjet Athina, duke theksuar se Navtex-i turk ka të bëjë «me një veprimtari të paautorizuar» dhe është «i paligjshëm» pasi kjo zonë ndodhet «në shelfin kontinental grek». Navtex-i turk zgjat afatin e kërkimeve që do të bëj...
Kryeministri grek,Kyriakos Mitsotakis mesazhoi në Samitin trepalëshe Qipro-Greqi-Egjipt, që u zhvillua në Nikosia se, «Turqia imagjinon praktika perandorake, me veprime agresive që nga Siria deri në Libi, nga Somalia deri në Qipro, nga Egjeu deri në Kaukaz dhe harta...
Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik njoftoi dje se u konfirmuan 667 raste të reja me covid-19. Në Greqi numri i përgjithshëm i personave të infektuar nga koronavirusi është 26. 469, ndërsa 87 pacientë janë në gjëndje të rëndë në spital....
Greqia dhe Shqipëria gjatë takimit të ministrit të Jashtëm grek Nikos Dendias me kryeministrin e vendit fqinj, Edi Rama arritën në marrëveshje, për të çuar çështjen e zonave detare në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës. Ministri i jashtëm grek Nikos Dendias...
Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ndodhet sot në Qipro, për të marrë pjesë në Samitin trepalësh midis Qipros, Greqisë dhe Egjiptit. Në samitin tre-palësh që zhvillohet sot në Nikosia, do të diskutohen provokimet turke, prania e anijes Oruç Reyes, hapja e...
Numri i viktimave të koronavirusit në Greqi është përsëri dyshifror, ndërsa i të infektuarve me covid-19 është mbi 400. Konkretisht dje Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik njoftoi 11 vdekje dhe 438 raste të reja me covid-19, nga të cilat 42...
Ministri i Jashtëm grek Níkos Déndias viziton sot Shqipërinë, ku do të takohet në Tiranë me udhëheqjen shtetërore dhe politike të vendit. Ministria e Jashtme siç raporton në njoftimin e saj, «ministri i Jashtëm grek në fillim do të takohet...

latest news