Stavrula Evangjellu

1570 POSTS 0 COMMENTS
Në Prokurori dërgohen sot nëntë të arrestuarit, që akuzohen për incidentet në qendrën e pritjes së refugjatëve në Mória të Lésvos, të cilat rezultuan me shkatërrimin pothuajse tërësisht të qendrës. Për përpjekjet që bëjnë autoritetet, që të rivendosin qetësinë në...
---Me presidentin turk Recep Tayyip Erdoğan do të takohet sot kryeministri Aleksis Cipras, duke vazhduar kontaktet e tij në kuadrin e Asamblesë së 71-të të Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork. Duke folur dje në Samitin e...
Qeveria greke do të arrijë me siguri objektivin për një hyrje të fondeve komunitare prej 1 miliard euro, deklaroi zëvendës ministri për zbatimin e programit komunitar ESPA, Aléksis Harícis, gjatë takimit të zhvilluar në Athinë ditën e Hënë me...
Në kuadrin e kontakteve gjatë punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, kryeministri Aleksis Cipras u takua dje në Nju Jork me Presidentin e Qipros, Níkos Anastasiádis, i cili e informoi atë për ecurinë e negociatave të Qipros. Kryeministri i...

Moti

Sipas Shërbimit Kombëtar Meteorologjik, sot e Martë, 20 Shtator priten shira lokale dhe stuhi të përkohshme të forta në rajonet perëndimore, në Thrakë dhe në rajonet lindore ishullore. Era do të fryjë në drejtimin perëndimor dhe valëzimi në Egje...
Për një sfidë botërore që asnjë shtet nuk mund të përballojë vetëm, foli kryeministri Aleksis Cipras, në fjalimin e tij dje në Samitin e Lartë të OKB-së për menaxhimin e lëvizjes së refugjatëve dhe emigrantëve në shkallë të madhe,...
Pas tensioneve të ditëve të fundit, dje situata në ishullin e Lésvos ka dalë krejtësisht nga kontrolli, pasi refugjatët i kanë vënë zjarrin dhe kanë djegur të gjithë qendrën e pritjes që ishte ngritur në Mória. Flakët plasën rreth orës...

Moti

Sipas Shërbimit Kombëtar Meteorologjik, sot e Hënë, 19 Shtator skena e motit ndryshon. Në ishujt e detit Jon, në Epir, Peloponezin Perëndimor dhe gradualisht në Maqedoni, Thrakë e ka mundësi dhe në vende të tjera do të ketë shira...
Janë arrestuar përkohësisht dy gazetarë të kanaleve private televizive Star dhe Alpha në Nju Jork, të cilët të maskuar kanë ndjekur ministrin e shtetit, Níko Pappá, që bën një vizitë zyrtare në SHBA. Sipas një publikimi të transmetuar nga Agjencia...
Në seancën plenare të sesionit të OKB-së për çështjen e refugjatëve do të flasë sot kryeministri Aleksi Cipra, i cili ndodhet në Nju Jork. Ai do të ndjekë të gjitha aktivitetet e organizuara në kuadër të Asamblesë së Përgjithshme...

latest news