Stavrula Evangjellu

2084 POSTS 0 COMMENTS
Parlamenti Evropian me një rezolutë të tij i bën thirrje Turqisë «të përfundojë menjëherë çdo kërkim dhe shpim të paligjshëm në Mesdheun Lindor, të mos bëj shkelje të hapësirës ajrore greke dhe të ujërave territoriale greke dhe qipriote dhe...

Moti

«Ianos» sjell stuhi dhe erë të fortë, por më konkretisht sipas shërbimit Kombëtar Meteorologjik - e Enjte 17 Shtator 2020 - parashikohen shira lokale, kryesisht në rajonet kontinentale perëndimore dhe jugore. Stuhi sporadike priten në detin Jon (në Levkada...
Vazhdon normalisht operacioni i madh i policisë greke për transferimin e mijëra refugjatëve dhe emigrantëve nga rrugët dhe pronat e Kará Tepé në kampin e ri. Operacioni po monitorohet nga Ministrat e Mbrojtjes së Qytetarëve Michalis Hrysochoidis dhe ministri i...
Ato që ndodhën me Turqinë në ditët e fundit nuk kanë të bëjnë vetëm me Greqinë, ose Qipron dhe Turqinë, por kryesisht kanë të bëjnë me Evropën dhe Turqinë. Këtë theksoi kryeministri Kyriakos Mitsotakis gjatë fjalimit të tij në konferencën...

Moti

Java vazhdon me vransira lokale dhe erë e fortë, por më konkretisht sipas shërbimit Kombëtar Meteorologjik - e Mërkurë 16 Shtator 2020 - parashikohen në Greqinë perëndimore vransira të pakta, të cilat gradualisht do të dendësohen. Në rajonet e...
Kryeministri Kyriakos Mitsotakis shtroi një darkë për nder të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama me rastin e pjesëmarrjes së tij në konferencën e Economist. Sipas burimeve të qeverisë, gjatë darkës të dy udhëheqësit diskutuan për ecurinë e marrëdhënieve dypalëshe, si...
Nga sot e deri më 30 shtator janë në fuqi masat e reja kufizuese në Attikë, në një përpjekje për të kufizuar përhapjen e pandemisë. EODY njoftoi 310 raste të reja me covid-19, nga të cilët 197 u konfirmuan në...

Moti

Java vazhdon me erë shumë të fortë, por më konkretisht sipas shërbimit Kombëtar Meteorologjik - e Martë 15 Shtator 2020 - parashikohet në përgjithësi mot i mirë në rajonet më të shumta të vendit. Era në ishullin e Kretës e...
Vazhdon operacioni për shpëtimin e emigrantëve, pas fundosjes të varkës dje 12 milje në lindje të Siteías në ishullin e Kretës. Sipas autoriteteve portuale janë shpëtuar 57 emigrantë dhe refugjatë, ndërsa 2 fëmijë dhe një grua u gjetën të...
Athina pret nga Ankaraja konsekuencë dhe vazhdimësi në uljen e tensionit, pas kthimit të Oruç Reis në Antalya. Çështja pritet të diskutohet sot në takimin që do të ketë kryeministri Kyriakos Mitsotakis me presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel, në...

latest news