Stavrula Evangjellu

2199 POSTS 0 COMMENTS
«Është e qartë, se të gjithë ata që parashikonin që nga muaji Korrik e deri në Gusht rënien e të ardhurave publike dhe festojnë për këtë, tani përgënjeshtrohen», theksoi kryeministri, Aleksis Cipras, në një mbledhje që u zhvillua dje...

Moti

Sipas Shërbimit Kombëtar Meteorologjik, sot e Martë, 4 Tetor, priten shira dhe stuhi pasdite në rajonet verilindore, ndërsa temperatura do të fillojë gradualisht të ulet. Era do të fryjë në drejtimin veri-perëndim dhe valëzimi në Egje do të jetë nga...
Vlerësimi se Greqia do të marrë nën-këstin prej 2,8 miliardë euro pas mbledhjes së Eurogrupit më 10 Tetor bën në raportin e saj, agjencia e vlerësimit të kreditit Moody’s. Agjencia Moody’s konsideron se është fjala për një zhvillim pozitiv, duke...
Një diskutim për Greqinë dhe borxhin grek që ka si temë «Situatën makroekonomike në Greqi, reformat strukturore dhe ndikimi i tyre, si dhe perspektivat për negociatat e ardhshme në kuadër të Programit» do të zhvillohet sot në seancën plenare...

Moti

Sipas Shërbimit Kombëtar Meteorologjik, sot e Hënë, 3 Tetor, moti pritet të jetë në përgjithësi i mirë në të gjithë vendin, temperatura në nivele të larta dhe shira të pakta në rajonet perëndimore. Era do të fryjë në drejtimin...
Paraqitet sot në parlament drafti i buxhetit të ri, i cili do të parashikoj një rritje ekonomike prej 2,7% në vitin 2017. Sipas burimeve të Ministrisë së Financave në projektbuxhet, edhe pse planifikohej fillimisht të përfshihet një suficit primar afërsisht...
Ankaraja përshkallëzon tensionin në marrëdhëniet greko-turke, pasi pas deklaratave të presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, që në thelb vë në dyshim Traktatin e Lozanës, publikohet deklarata e Ministrisë së Jashtme e vendit fqinj, që flet përsëri për zona...

Moti

Sipas Shërbimit Kombëtar Meteorologjik, sot e Premte, 30 Shtator, moti pritet të jetë në përgjithësi i mirë në të gjithë vendin, ndërsa temperatura do të shënojë një rritje të vogël. Era do të fryjë në drejtimin verior dhe valëzimi...
Turqia duhet të respektojë Traktatin e Lozanës theksojnë burime diplomatike greke, duke komentuar deklaratat e presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, i cili vuri në dyshim Traktatin e Lozanës, duke e karakterizuar atë «të dëmshëm» për interesat e vendit...
Ministria e jashtme greke ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të komisionerit për zgjerimin e BE-së, Johannes Hahn, i cili njeh çështjen çame, duke e listuar atë ndërmjet problemeve mes dy vendeve. Sipas Ministrisë së Jashtme greke kjo deklaratë është...

latest news