Shqip

Greqia dhe Izraeli nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi në fushën e turizmit

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis gjatë deklaratave të përbashkëta me homologun e tij izraelit Benjamin Netanyahu, shprehu kënaqësinë e tij për nënshkrimin e marrëveshjes të...

Mbledhje e jashtëzakonshme për pandeminë

Kryeministri Kyriákos Mitsotákis do të ketë një takim sot në mesditë në Pallatin Maksimou me ministrin e Shëndetësisë Vasili Kikilias, zëvendës ministrin e Mbrojtjes...

Kyriakos Mitsotakis në Nikosia dhe Izrael

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis viziton sot Qipron në një moment kritik për problemin e tij, në kuadrin e konferencës joformale pesë palëshe, që do të...

Coronavirus: 733 raste të reja – 21 vdekje

Vazhdojnë përpjekjet për parandalimin e një vale të tretë të pandemisë, duke zbatuar masa të tjera kufizuese në shumë rajone të...

Ursula Von der Layen-Schoinas: Evropa e bashkuar kundër virusit

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe zëvendës presidenti Margaritis Schoinas, me një artikull të përbashkët në APE/Agjencinë e Lajmeve të Athinës,...

Aleksis Tsipras: Evropa duhet të bëjë gjithçka për të siguruar prodhimin maksimal të mundshëm...

Lideri i SYRIZA-s dhe ish kryeministër Aleksis Tsipras në një postim të tij në Facebook thekson: «Unë insistoj, brenda dhe jashtë vendit, se Evropa...

Pitagora «erdhi në jetë» me ndihmën e teknologjisë

Grafisti Lefteri Stefanis me origjinë nga ishulli Samo, i cili jeton në Sidnei të Australisë, «solli në jetë» filozofin dhe matematicienin e famshëm Pitagora...

Kyriakos Mitsotakis: I drejtë vendimi në BE për tregun e përbashkët të vaksinave

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis duke folur në agjencinë Reuters, u referua në çështjen e negociatave të BE-së për blerjen e vaksinave, duke venë në dukje...

Masa më të rrepta për përballimin e pandemisë

Qeveria pret nga Komiteti i Sëmundjeve Infektive të vlerësojë situatën dhe të propozojë hapat e ardhshëm që duhet të bëhen për të ndaluar...

Greqi – Britani: Përputhje e pikëpamjeve në problemin e Qipros

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias në takimin që kishte dje në Londër me ministrin e Jashtëm britanic Dominic Raab, zhvilloi një bisedë të...

LAJMET MË TË FUNDIT