Lefteris Petrounias a patra oară Campion European. Gimnastul grec în vârstă de 27 de ani are în palmaresul său medalia de aur la Jocurile Olimpice, medalia de aur la Campionatul Mondial de Gimnastică şi patru  medalii de aur la Campionatul European de Gimnastică.

Telegrame de felicitări a transmis conducerea politică şi de stat din Grecia.

Medalia de bronz a cucerit la Campionatul de Atletism de la  Berlin la triplu salt cu 16.78. ..Dimitris Tsiamis.

Stefanos Tsitsipas, marea speranţă a tenisului grec  şi  surpriza  turneului Masters de la Toronto a fost învins în finală de tenismanul spaniol Rafael Nada numărul unul mondial. Stefanos Tsitsipas, i-a învins săptămâna trecută pe Dominic Thiem, Novak Djokovic, Alexander Zverev şi Kevin Anderson iar de luni se află pe locul 15 în clasamentul mondial.