Athinë

Në Athinë vjen festivali më i rëndësishëm gastronomik në botë

Në Athinë vjen për herë të parë një nga festivalet më të rëndësishme gastronomike në botë dhe paraqet elitën e restoranteve greke. Është fjala...

Sekretari i Përgjithshëm i OECD Ángel Gurría në Athinë

Kryeministri Aleksis Tsipras do të ketë sot një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillimin, Ángel Gurría. Pas takimit...

Presidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker viziton Athinën

Në Athinë ndodhet, Presidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker, një ditë para mbledhjes së Eurogroupit, që do të zhvillohet në Sofje të Bullgarisë, ku...

Pierre Moscovici në Athinë

Komisioneri Evropian për Çështjet Ekonomike Pierre Moscovici, i cili bën një vizitë dy-ditore në Athinë, në një intervistë ekskluzive me Agjencinë e Lajmeve të...

Konsultime në Athinë dhe Shkup për çështjen e emrit të Ish Republikës Jugosllave të...

Kryeministri Aleksis Tsípras u takua dje me Kryepeshkopin Ierónymos, me qëllim që të informojë atë në lidhje me ecurinë e negociatave, për çështjen e...

Tërmet 4,4 Richter në verilindje të Athinës

Një tërmet me magnitudë 4,4 ballë i shkallës Richter u shënua të Hënën në mbrëmje në zonën e Stamátas. Lëkundja sizmike u ndje në Athinë...

Ken Loach, Alexander Payne dhe Krzysztof Zanussi në Athinë

Tre regjisorë të mëdhenj Ken Loach, Alexander Payne dhe Krzysztof Zanussi do të gjënden në Athinë në kuadrin e Panoramës së 30-të të Kinematografisë...

Vritet një avokat i njohur në Athinë

Dy persona të panjohur që u paraqitën si klientë, ekzekutuan të Enjten në mbrëmje avokatin e njohur Miháli Zafirópulo, 52 vjeç, në zyrën e...

«Oi pétres miloún – Gurët flasin» në Athinë

Aktorë të rinj lexojnë tekste të njohura të Plátonas, Sofoklíut, Aristofánit dhe jo vetëm, në tre gjuhë. Ky aktivitet përfshin shtatë shfaqje të ndryshme,...

Fillon sot Festivali i 23-të Ndërkombëtar i Filmit në Athinë – Nýchtes Premiéras –...

Premiera të shumëpritura, krijues të rinj, artistë të dëgjuar dhe disa nga filmat më të mëdha kinematografike të vitit përbëjnë programin e «Festivalit të...